H0238, neděle 05.03.2023, 17:00

HC LitomyšlTJ Spartak Nové Město nad Metují

2:1 (0:1 1:0 1:0)

Jak je důležité míti Filipa

Brány do finále jsou otevřené dokořán. Litomyšl v pátém semifinálovém utkání porazila Nové Město nad Metují. Vítězný gól vstřelil krátce před závěrečnou sirénou kapitán Filip Stoklasa. O titul se utká Litomyšl s Novým Bydžovem.

Horáček (Dostál) - Švec, Bláha, Bažant, Š. Voříšek, Zahradník, Jonáš, Škvor - Jankovský, Edl, Jakubec, J. Voříšek, Stoklasa, A. Půlpán, T. Půlpán, Barkóci, Cink, Vomočil

TJ Spartak Nové Město nad Metují:

Čáp (Biegl) - Franc, Vitebský, Dufek, Šrenk, Borovec, Pohl, Dostál - Reichmann, Koudelka, Bucek, Hylena, Hynek, Veselý, Šťastný, Vanát, Prouza

Branky a nahrávky: 33. Bažant, 59. Stoklasa (Švec) – 6. Prouza (Hylena)

Vyloučení: 4:2 bez využití

Rozhodčí: Kratochvíl, Čížek - Landsmann, Kalina

Diváci: 621

Do utkání vstoupily oba týmy zostra. Už po pár vteřinách otestovali střelci připravenost brankářů. Stejně jako v předchozích utkáních se iniciativy v zápase ujali domácí, kteří se vrhali do jednoho útoku za druhým.  Jenže. V 6. minutě zakopl jeden z domácích obránců u modré čáry. K puku se dostal Prouza, který vystřelil z levého kruhu a poslal puk do růžku Horáčkovy brány – 0:1. Hosté se po vstřelené brance dostali do tempa a jen díky Horáčkovi zůstalo skóre beze změny. Tento stav však trval jen několik minut. V polovině třetiny si hráči Litomyšle vytvořili hned několik gólových šancí. O všechny se však postaral skvěle chytající Čáp. Toho nepřekonal ani v sólovém úniku Aleš Půlpán a neúspěšně dopadlo i duo Voříšek – Vomočil, když druhý jmenovaný zakončil do připraveného betonu. Diváci hnali oba celky kupředu, takže domácí střelecké představení vystřídaly vzápětí útočné snahy hostí. Horáček ovšem předvedl své kvality a podržel svůj tým.

Vstup do druhé třetiny nebyl pro domácí příliš úspěšný. Snahu o vyrovnání narušila ve 23. minutě přesilovka hostí. Ti však naštěstí branku neohrozili. Bohužel však lehce zpomalili ataky na svou branku. Vážnější problémy se objevily na začátku 31. minuty. Bláha dostal čtyřminutový trest, který hostům nahrál do karet. Hrát ve čtyřech se však domácímu celku zalíbilo. Do obrovské šance se dostal Stoklasa, kterému se však nepodařilo trefit puk od Aleše Půlpána do prázdné branky. Po minutě a půl se i hosté dopustili faulu a počet hráčů na ledě se srovnal. Více prostoru využili domácí perfektně. K puku se dostal Bažant, který se opřel do puku a překonal Čápa – 1:1.  S jídle roste chuť a nejinak tomu bylo i po vyrovnávací brance. Domácí vycítili možnost otočit vývoj zápasu ve svůj prospěch a vrhli své síly do útoku. V 36. minutě se do šance dostal další obránce. Škvor však bohužel orazítkoval pouze tyčku. V poslední minutě dostali domácí výhodu přesilovky, ale úspěch v ní nezaznamenali.

V poslední části hry bylo znát, že oba týmy vydaly již spoustu své energie. Tempo zápasu trochu pokleslo, ale chuť zvítězit nezmizela. Oba gólmani dále čelili útočným snahám, které přicházeli s menší frekvencí než v předchozích minutách. Optickou převahu měla Litomyšl, ale to bylo tak vše. Když už to vypadalo, že diváci uvidí prodloužení, tak se strhla nad ledem bouře. Jejím strůjcem byl kapitán domácích, který v čase 58:56 tečoval puk za Čápova záda – 2:1. Hosté si okamžitě vzali oddechový čas. Snaha o vyrovnání se však nevyrovnala touze hrát finále. Litomyšl se rvala o každý puk, a znemožnila tak odvolání brankáře. Ten sice osmnáct vteřin pustil do hry dalšího útočníka, ale to už bylo pozdě.

Litomyšl slaví po dlouhé době finálovou radost. O titul se utká s celkem z Nového Bydžova, který porazil Českou Třebovou. Poražení semifinalisté se utkají o třetí místo.

Filip Stoklasa (kapitán HC Litomyšl): „Naneštěstí jsme v první třetině dostali docela brzy gól, což nás malinko profackovalo. Byl to vyrovnaný duel, soupeř měl svoji kvalitu, ale myslím, že jsme si to o ten jeden gól zasloužili. Troufnu si říci, že na ledě bylo vidět, že jsme dobře fyzicky připravení a po téhle stránce jsme to zvládli. Spíše jsme měli v celé sérii problém se zakončením. Nakonec jsem samozřejmě rád, že mi to tam spadlo, ale kdyby to spadlo někomu jinému, budu stejně tak šťastný. Nový Bydžov ve finále je těžkým protivníkem, ale my se nebojíme a určitě s ním odehrajeme vyrovnanou partii. Vidím to fifty – fifty a citím velikou šanci krajskou ligu vyhrát.“