H0234, neděle 26.02.2023, 17:00

HC LitomyšlTJ Spartak Nové Město nad Metují

3:1 (0:1 0:0 3:0)

Chvilka napětí a teď už jen poslední krok

Tým Litomyšle je plný bojovníků. Zápasy jsou tak dramatické mnohdy až do posledních okamžiků. Nejinak tomu bylo i proti Novému Městu nad Metují, které nám stojí v cestě za titulem. Naštěstí i třetí semifinálový zápas skončil vítězstvím domácího celku

M. Dostál (Háněl) - Švec, Bláha, Bažant, Š. Voříšek, Zahradník, Jonáš, Škvor - Jankovský, Edl, Jakubec, J. Voříšek, Stoklasa, A. Půlpán, T. Půlpán, Barkóci, J. Dostál, Cink, Vomočil

TJ Spartak Nové Město nad Metují:

Čáp (Biegl) - Franc, Vitebský, Šrenk, Borovec, Dufek, Pohl, Dostál - Reichmann, Černý, Bucek, Hylena, Hynek, Koudelka, Šťastný, Vanát, Prouza

Branky a nahrávky: 47. Jonáš (A. Půlpán), 48. Stoklasa (A. Půlpán), 60. Voříšek – 19. Hynek (Reichmann)

Vyloučení: 3:5 Využití: 1:0

Rozhodčí: Kratochvíl, Čížek - Pošvář, Schaffer

Diváci: 417

V zápase o postupový mečbol do finále sledovali diváci od první minuty svižný hokej. Domácí hýřili aktivitou a chtěli zopakovat rychlý nástup z prvního zápasu. V 7. minutě se dostal do úniku Jakub Voříšek, ale Čáp byl pozorný. O minutu později zkusili vstřelit gól bratři Půlpánové, ale Aleš nezakončil přesně.  Stejně dopadly i další pokusy v přesilové hře o pár minut později. Největší šanci měli domácí ve dvojnásobné přesilové hře, která ovšem gól nepřinesla, a navíc vyvrcholila vyloučením. Soupeř sice musel čelit útokům v krátké hře 4 na 4, ale výhoda hráče mu gólovou radost nepřinesla. Ta přišla o chvíli později, když se na počátku 19. minuty perfektně trefil do vinglu Hynek – 0:1

V druhé části zápasu domácí přidali na pohybu a přibylo i šancí. V 29. minutě jel sám na bránu Cink, ale proti Čápovi neuspěl. O minutu později se v přesilovce zase snažili bratři Půlpánové, ale i oni dopadli stejně. V následujících minutách se hrál pěkný hokej, ale veškeré snahy domácích naráželi na dobře zorganizovanou obranu. Individuální šance hostí zase likvidoval brankář Dostál.

V poslední třetině se hráči Litomyšle vydali ze všech sil a přidali výrazně na tempu. Ve 45. minutě se do nájezdu dostal Stoklasa, který neuspěl proti výbornému Čápovi. Snaha zvrátit utkání se nakonec Litomyšli povedla. Ve 47. minutě napřáhl na modré Jonáš, který posla puk přes hradbu těl až do sítě – 1:1.  Správný náboj dokáže pročisti hlaveň. O minutu později se v přesilové hře dočkal úspěchu i kapitán Stoklasa – 2:1. Hosté museli v tu ránu otevřít hru a jejich obrana byla rázem prostupnější. V 50. minutě byl blízko gólu opět Stoklasa, ale puk byl odvrácen do bezpečí pár centimetrů od brankové čáry. Do konce zápasu zbývaly poslední minuty, ale oba celky hrály na pokraji fyzických sil. V čase 58:22 si hosté vzali oddechový čas, aby vymysleli taktiku na poslední vteřiny zápasu. O minutu později se jim podařilo odvolat brankáře a vrhnout se do útoku. Toho však využili domácí. Jakub Voříšek zabojoval o puk, prorazil obranou hrází a ukončil utkání – 3:1.

Matěj Dostál (brankář HC Litomyšl): „Zápas byl hrozně těžkej. Soupeř hraje velmi organizovaně a čeká na svoje šance. Já se musel soustředit a neudělat chybu. My jsme se probíjeli a zkoušeli dát gól. Naštěstí v kabině byla i po druhé třetině dobrá nálada a měli jsme motivaci vyhrát. Byli jsme přesvědčení, že jsme lepší mančaft, který má šance.  Nakonec se to potvrdilo a máme na to ve středu sérii ukončit.“