11. kolo, středa 02.11.2022, 18:30

HC LitomyšlHC Spartak Choceň

6:2 (2:2, 3:0, 1:0)

Derby vyšlo na výbornou

V zápase proti Chocni měli diváci postaráno o zábavu od prvních minut. Litomyšl chtěla odčinit přechozí zaváhání. Hráči dokázali, že umí táhnout za jeden provaz. Kvalitní týmový výkon nakonec rozhodl zápas a přinesl potřebné body.

Horáček (Dostál M.) - Bláha, Bažant, Zahradník, Jonáš, Voříšek Š., Švec, Škvor - Dostál J., Edl, Voříšek J., Stoklasa, Půlpán A., Půlpán T., Barkóci, Cink, Vomočil

HC Spartak Choceň:

Koutský (Valenta) - Pazdera, Rudy, Kalous, Novák, Knytl, Šeda - Lichtág, Pilař M., Prachař, Pilař L., Krejza, Pulpán, Michalec, Adámek, Polák

Branky a nahrávky: 5. Dostál (Cink, Stoklasa), 9. Edl (Půlpán A., Půlpán T.), 27. Barkóci (Škvor, Jonáš), 31. Bažant, 33. Stoklasa (Bažant, Edl), 57. Cink (Stoklasa) – 2. Prachař (Kalous), 16. Prachař (Rudy)

Vyloučení: 3:4 navíc Půlpán A. (OT+OK) bez využití

Rozhodčí: Čížek, Vrba - Švejda, Teplý

Diváci: 325

Lepší začátek si hosté nemohli přát. Už ve 2. minutě se trefil Prachař – 1:0. Radost početné skupiny choceňských fanoušků, kteří neúnavně fandili, netrvala dlouho. V 5. minutě vyrovnal Dostál – 1:1. O tři minuty později se k úspěšnému střelci přidal další mladík. Konkrétně se o navýšení skóre postaral Jakub Voříšek – 2:1. Další minuty nepřinesly příliš mnoho vzruchu. Až na počátku 16. minuty překonal Horáčka opět Prachař – 2:2. Tento výsledek se do první sirény nezměnil a do šaten se tedy šlo za vyrovnaného stavu.

Úvodní minuty druhé třetiny příliš hokejové krásy nepobraly. Diváci sledovali pouhé přemísťování hráčů po ledě. Netušili, že se jedná o pověstné ticho před bouří. Ve 27. minutě jako blesk z čistého nebe vypálil na bránu Škvor. Jeho rána však mířila pouze do mantinelu. K odraženému puku se však dostal pohotově Barkóci a nemýlil se – 3:2. Hra rázem dostala rychlý spád k velké radosti publika. V polovině utkání začala přesilovka hostí. Krátce po jejím zahájení ujel do brejku Aleš Půlpán, který však za přispění obránců Chocně nezakončil. Diváky i hráči žádané trestné střílení se nejelo a pro nejlepšího útočníka Litomyšle znamenala diskuse s rozhodčím konec v zápase. Celá situace ovšem nakopla domácí celek k ještě lepšímu výkonu. Při hře 4 na 4 nahodil puk na branku Bažant a puk díky teči Rudyho zaplul za záda Koutského – 4:2. Radost ochozů podtrhl navíc ve 33. minutě Stoklasa, který dostal puk od Bažanta a z vrcholu kruhu zavěsil – 5:2. Soupeř na gólovou smršť reagoval oddechovým časem. Odpočinek prospěl více domácí týmu a Koutský musel odrážet šance Dostála nebo Barkóciho. Choceň se probrala ze šoku v posledních dvou minutách třetiny, ale větší šanci si vypracovala až pár vteřin před sirénou.

V poslední části utkání tempo hry polevilo. Závěrečný tlak hostí nepřicházel, a navíc musel hostující gólman čelit dotírajícím útočným řadám Litomyšle. V 50. minutě si domácí zahráli přesilovku, ale bez efektu. Další vyloučení znamenaly v 56. minutě hru 4 na 4. Ta v tomto zápase znamenala dva góly v síti Chocně a nejinak tomu bylo i potřetí. Na počátku 57. minuty se rozjel do velkého sóla Stoklasa, který před brankou nehrál Cinkovi a puk skončil v síti – 6:2. Choceňský kotel i za tohoto stavu hnal své hráče kupředu, ale na gólovém účtu se jejich snaha neprojevila.

Matěj Bažant (obránce HC Litomyšl): "V první třetině byla hra vyrovnaná. V té druhé jsme dali důležité góly a soupeři odskočili. V poslední jsme si to pohlídali. Bylo to super. Hráli jsme jako tým a všichni jsme šli za vítězstvím. Chceme udělat vše proto, abychom se dostali do první čtyřky a hlavně se připravili na play off."