E0175, neděle 06.02.2022, 17:00

HC LitomyšlHC Hlinsko

7:4 (0:1 5:3 2:0)

Dostatek gólů nastříleli za patnáct minut

První osmifinálové utkání proti Hlinsku odehrála Litomyšl na domácím ledě. O osudu utkání rozhodla druhá třetina, ve které padlo celkem osm gólů. Důležité ovšem je, že ten vítězný vstřelili hráči Litomyšle.

Horáček (Nimmerrichter) - Ostřabský, Skoumal, Stoklasa, Vomočil, Voříšek J., Večeřa, Barkóci, Vaňo, Drobný, Dostál - Havlík, Zahradník, Bažant, Dvořák, Bláha, Cink, Voříšek Š.

HC Hlinsko:

Saifr (Sodomka) - Hron, Bříza, Cejpek, Homola, Chvojka, Brožek, Matýs, Hudec, Zdražil, Havel - Fink, Beneš, Hamák, Adolf, Lenoch P., Lenoch Š.

Branky: 22. Vomočil (Voříšek J., Bláha) 31. Ostřanský 34. Ostřanský (Stoklasa) 36. Ostřanský 38. Stoklasa (Skoumal) 59. Bláha 60. Večeřa (Bláha) - 19. Homola 26. Bříza (Havel) 33. Homola (Lenoch P.) 34. Bříza (Lenoch P.)

Vyloučení: 5:6 V oslabení: 1:0

Rozhodčí: Čížek, Vrba - Mikula, Landsamnn

Diváci: 320

První utkání série hrané na dvě vítězství se hrálo v rychlém tempu. V úvodních minutách měli více ze hry hosté, kteří svou obranou linii vystavěli ve středním pásmu. Do vážnějšího ohrožení branky se dostali domácí v 7. minutě, kdy měli k dispozici přesilovou hru. Nejprve se dostal do zakončení Ostřanský a hned po něm dvakrát Stoklasa. Gólman Saifr byl však pozorný, a tak se skóre neměnilo. Ve 13. minutě si přesilovou hru vyzkoušeli také hosté, kteří ji sice strávili v útočné třetině, ale obrana byla bezchybná. V 18. minutě se do úniku dostal Stoklasa, ale místo gólu se dočkal pouze faulu. Přesilovka se však po necelé minutě změnila na hru 4 na 4. Hlavní adeptem na gól byl sice Stoklasa, ale radost měli nakonec hosté, když v 19. minutě ujel Homola, který parádní bekhendovou střelou vymetl levý roh Horáčkovi branky – 0:1. Litomyšl chtěla rychle zareagovat, ale ani přesilovka 5 na 3 nestačila.

V úvodu druhé třetiny dohrávala Litomyšl přesilovku, ale vyrovnat se nepodařilo. Radost domácím příznivcům však udělal ve 23. minutě Voříšek, který vyslal na branku střela, kterou brankář Saifr nezpracoval a rychle reagující Vomočil dopravil puk za brankovou čáru – 1:1. Rychlá hra pokračovala a s ní i četný přísun vstřelených gólů. Hosté v 26. minutě při hře 4 na 4 dokázali využít chyby obrany a mezi betony prostrčil puk Bříza – 2:1. Vedení hlineckým vydrželo do 31. minuty, kdy vystihl chybu v rozehrávce Ostřanský, který nájezdy zkrátka umí – 2:2. Od dvě minuty bylo vše jinak. Homola tečoval nahození na branku a puk skončil v síti – 2:3. Reakce Litomyšle? V 34. minutě Ostřanský rozjel útok. Předal puk Stoklasovi, který nabil a elitní střelec z otočky vyrovnal – 3:3. Odpověď Hlinska? Za 41 vteřin Bříza protečoval puk za Horáčkova záda – 3:4. Navíc hosté získali nádavkem přesilovou hru. Toho se však nezalekl Ostřanský a na počátku 36. minuty vykoupal z těsné blízkosti brankáře a během necelých pěti minut zkompletoval hattrick – 4:4. Tím však gólové hody neskončily. V 38. minutě pálil z první Stoklasa a Litomyšl se ujala vedení – 5:4.

V poslední třetině hra lehce zvolnila. Hosté vrhli všechny síly do útoku ve snaze vyrovnat. To se jim málem povedlo ve 44. minutě. Píšťalka rozhodčí však zazněla dříve, než puk překročil brankovou čáru. Ani domácí nebyli pasivní ve 49. minutě mohl rozhodnout Cink. O další minuty později měla Litomyšl k dispozici přesilovou hru, ale branka nepadla. V 55. mohl přidat další trefu Ostřanský, ale tentokrát souboj s brankářem prohrál. V 56. minutě se do šance dostali hosté, ale výsledkem byla malá rozmíška, jejíž aktéři zamířili na trestné lavice. Hosté zkusili necelé dvě minuty před koncem utkání hru bez brankáře. Tento tah jim však nevyšel. Nejprve po vyhraném buly odpálil v 59. minutě přes celé hřiště puk do brány Bláha – 4:6 a za necelou minutu trefil prázdnou klec Večeřa – 4:7.

Litomyšl vede v sérii 1:0. Další zápas se hraje na ledě Hlinska ve středu 9. února v 18:30.

Milan Ostřanský (útočník HC Litomyšl): „Bylo to klasické první kolo play off. Čekali jsme bojovný zápas, kdy to není o nádherných akcích. Jsou to osobní souboje, které musíme vyhrát. Nám se to půlku zápasu nedařilo. V té druhé jsme byli jasně lepší a podařilo se nám otočit. Zápas rozhodly hlavně naše okamžité reakce na góly soupeře."