E0018, neděle 10.10.2021, 17:00

HC LitomyšlHC Spartak Choceň

4:3 (3:2, 1:0, 0:1)

Derby s Chocní mělo atmosféru a hlavně vítězný konec

Nedělní utkání se soupeřem z Chocně začalo přestřelkou, která vyzněla lépe pro domácí klub. Náskok z první třetiny se sice postupně ztenčil, ale domácí neporazitelnost soupeř neohrozil.

Horáček (Nimmerrichter) - Ostřanský, Skoumal, Stoklasa, Vaňo Cink, Barkóci, Vomočil, Voříšek, Jakubec - Bažant, Havlík, Bláha, Ondráček, Švec Dvořák

HC Spartak Choceň:

Koutský (7. Valenta) - Novák, Faltys, Škvor, Bradáč, Šeda, Rudy - M. Pilař, L. Pilař, Prachař, Pirkl, Štefka, Martinec,M. Půlpán, Knytl, Lichtág, Krejza,T. Půlpán, Hemský, Vlček, Blažek

Branky: 1. Stoklasa (Havlík, Ostřanský) 7. Vomočil (Jakubec, Voříšek) 19. Vaňo (Havlík) 37. Havlík (Bažant) - 3. Hemský (Půlpán, Vlček) 5.Martinec (Hemský) 51.Martinec (Šeda, Hemský)

Vyloučení: 3:3 (Vomočil 5+OK) Využití: 0:1

Rozhodčí: Vrba - Švejda, Pilný

Diváci: 310

Před začátkem derby si fanoušci připomenuli hned tři osobnosti spojené s místním hokejovým, klubem, které nás v nedávné době navždy opustili. Jednalo se o bývalé hráče Jaroslava Motáka a Lukáše Matyse.  Bývalý kapitán stál za posledními úspěchy litomyšlského hokeje, kdy se podařilo dvakrát vyhrát krajskou soutěž. V této době byl v pozici předsedy oddílu i Vojtěch Stříteský, který na bývalého hráče zavzpomínal.  Od klubu také převzal dres s číslem #60, které upozornilo na životní jubileum dlouholetého činovníka klubu. Poslední vzpomínka patřila Jaroslavu Novotnému, který patřil mezi skalní příznivce litomyšlského hokeje.

Kdo přišel jen o trochu později na derby s Chocní, tak toho musel litovat. Na úvodní gól se totiž čekalo pouhých 15 vteřin! Stejně jako v přechozích zápasech udělal domácím fanouškům radost Stoklasa – 1:0. S hosty rychlý gól nezamával. Ve 3. minutě srovnal Hemský – 1:1 a o dvě minuty později poslal svůj tým do vedení Martinec – 1:2. Přestřelka tím však neskončila. V 7. minutě se o vyrovnání postaral Vomočil – 2:2. V témže momentě se choceňským zranil brankář Koutský a do branky zamířil Valenta. Tomu se podařilo příval gólů zastavit. Stejně úspěšný byl i jeho protějšek v litomyšlské bráně. To platilo až do 19. minuty, kdy se prosadil Cink – 3:2.

Druhá část hry přinesla o poznání méně gólů. Litomyšl měla stále lepší herní projev, ale ten se nepodařilo přetavit v gólový úspěch. Radost však neměl ani soupeř, i když dostal výhodu pětiminutové přesilovky, když v 30. minutě musel do kabiny Vomočil za nedovolené bránění. Když už to vypadalo, že se do závěrečné části hry skóre nezmění, tak došlo k akci, která ukázala, jak může být hokej krásný. O výstavní gól se postaral v 39. minutě Havlík – 4:2.

V poslední třetině bylo na Chocni, zda zvrátí nepříznivý stav. Zlepšenou hrou si vytvořila šance, ale stejnou mincí jí opláceli i litomyšlští hráči. Kromě rychlosti také přibylo drobných roztržek a faulů. Deset minut před koncem se hrálo 5 na 4, 4 na 4 a nakonec hosté získali výhodu 5 na 3 po dobu 17 vteřin. Během této krátké chvíle se jim podařilo zamknout útočné pásmo, a nakonec i vytěžit gól. V 51. minutě při výhodě jednoho hráče v poli se prosadil do odkryté klece Martinec – 3:4. V posledních minutách došlo k drobné rozepři u Horáčkovi branky, ale domácího gólmana to nevyvedlo z koncentrace. Navíc v 56. minutě mohl z těsné blízkosti rozhodnout Cink, ale nezadařilo se. V poslední minutě hosté zkusili odvolat brankáře, ale tento tah nebyl vítězný. Litomyšl tak uhájila domácí neporazitelnost.

Martin Horáček (brankář HC Litomyšl): „Zápas byl těžký. Hned na začátku padlo hodně gólů. Dali jsme první, ale Choceň vyrovnala. Stihli jsme však včas zareagovat. První a druhá třetina byla v naší režii.  Kluci hráli velice dobře, měli hodně šancí a pomohli mi dozadu. V třetí třetině bylo více vyloučení a hráli jsme více zbrkle. Řekli jsme si, že to vy klidu dohrajeme, ale to se nám nepodařilo. Choceň zvýšila obrátky a přitvrdilo se. Závěr jsme si ale pohlídali. Pět, šest týmů soupeří o čtyři postupová místa a bude to vyrovnané a každý bod je důležitý, abychom byli mezi nejlepšími.“

Jaromír Jindřich (trenér HC Spartak Choceň): "Dnes jsme viděli parádní utkání od obou týmu. Chtěli jsme odvést nějaké body, ale nemáme nic. Co bych mému týmu vytkl je špatně a pasivně odehraná pětiminutová přesilovka a pak přehrávání situací v předbrankovém prostoru místo střelby. V první třetině jsme byli špatný i do obrany, kde jsme situace nestíhali dobruslit. To se v průběhu zápasu zlepšilo. Litomyšl předvedla moderní, agresivní hokej s velkým tlakem do branky. Rád bych vyzvedl výkon našeho gólmana J. Valenty, který nás držel dlouho ve hře o body. Bohužel toto utkání si vybralo daň v podobě šrámu a zranění V. Koutského. Děkujeme za podporu našim fanouškům."