Daniela Holingerová a Vladimír Vích ml. |

Na kus řeči - Jakub Dušan Vaňo

Velký sympaťák, hokejový talent a slovenský rodák Jakub Dušan Vaňo, který se k nám před sezónou připojil z České Třebové, ten do našeho týmu rychle zapadl. Proto jsme neváhali a Jakuba pro vás krátce vyzpovídali.

Mohl by ses prosím v krátkosti představit fanouškům a něco jim o sobě říct?

J: Ahoj. Volám sa Jakub Dušan Vaňo. Pochádzam z malého mesta Partizánske na Slovensku. Hokej hrám od 1 ročníka na základnej škole. Po štúdium na športovom gymnázií v Nitre som odišiel do Čiech kde som mal na výber medzi dvomi školami v Olomouci alebo v Prahe. Vybral som si Olomouc a teraz tu už tretím rokom žijem. Študujem na Fakulte telesnej kultúry a som v poslednom ročníku bakalárskeho štúdia.

Kterými kluby jsi ve své hokejové kariéře prošel?

J: Na začiatku hokejovej kariéry som hrával v Partizánskom. V ktorom som odohral všetky vekové kategórie do 9 triedy. V mladších kategóriách som občas chodil hrávať do klubov, ktoré hrali vyššiu ligu ako napríklad Topoľčany. Následne som odišiel študovať do Nitry, kde som pôsobil v doraste a v juniorke. Na Nitru mám asi najkrajšie hokejové spomienky. Podarilo sa nám tam vyhrať titul majstrov Slovenska v kategórii U20 a v tej istej kategórií o rok neskôr byť vicemajstrom Slovenska. Po štúdium na strednej škole som odišiel do Čiech. Začal som hrávať v Novom Jičíne 2. ligu mužov. Na ďalší rok som sa už ocitol v krajskej lige, kde mi dali šancu Kohouti z České Třebové. A momentálne hrávam v Litomyšli.

Minulou sezónu jsi strávil v týmu českotřebovských Kohoutů. Jak vzpomínáš na zápasy právě proti Litomyšli?

J: Na zápasy proti Litomyšli si spomínam keď sme hrali doma mali sme navrh my. Keď sme hrali vonku mala navrh Litomyšl. Boli to ale vždy dobre zápasy, na ktoré sa určite dalo pozerať s tribúny. Ale asi najlepšiu spomienku, na ktorej sa smejeme je, že som sa v zápase proti Litomyšli pobil proti Ostrovi (Milan Ostřanský). A dnes s ním cestujem na každý tréning v aute. A dosť nás to pobavilo keď sme to zistili.

Měl jsi jako malý, nebo máš svůj hokejový vzor?

J: Keď som bol mladší môj hokejový vzor bol Tomáš Tatar. Ale momentálne sa skôr pozerám na viacerých hráčov a od každého sa snažím obkukať to v čom sú dobrý.

Máš nějaký zajímavý hokejový zážitek, který ti utkvěl v paměti?

J: Určite majstrovský titul. A zároveň aj zápasy o titul rok neskôr, kde sme bohužiaľ neobhájili majstra a skončili sme druhý.

Má nějaké odlišnosti český hokej od toho slovenského?

J: To presne neviem povedať, na Slovensku som hral vždy mládežnícky hokej. V Čechách som hral zas ten mužský.

Věnuješ se i jiným sportům kromě hokeje?

J: Pominulé roky som sa venoval, hrával som florbal a hokejbal. Ale momentálne už na to nemam toľko času. Ale keď je po sezóne, tak sa vždy s partiou dohodneme a chodíme hrať turnaje hokejbalové alebo florbalové. Máme to ako doplnok k letnej príprave.

Co bys vzkázal našim fanouškům?

J: Hlavne aby dávali na seba pozor a boli zdravý. A dúfam, že sa uvidíme čoskoro na zimnom štadióne. Už sa teším na ich podporu.